Dne 8. 12. 2012, MF DNES zveřejnili článek - V jejich továrně pracují jen postižení. A přesto vydělává.
Jiří Herynek se svým synovcem pomáhá hendikepovaným devět let. Teď otevřeli vzdělávací centrum pro sociální podnikání.
PROSEČ U SKUTČE Jiří a Petr Herynkovi otevřeli včera v Proseči první vzdělávací centrum pro sociální podnikání v republice. Zakladatel Jiří spolu se svým synovcem pomáhají zdravotně postiženým z Proseče a okolí už devět let.
V roce 2003 založili chráněnou dílnu, z níž je dnes prosperující firma s více než stovkou pracovníků a desetimilionovým ziskem. Družstvo Ergotep zaměstnává téměř výhradně tělesně postižené a k tomu dokáže být dlouhodobě ziskové.
„Co nás k otevření střediska vedlo? Odpověď je jednoduchá. Firmy s větším počtem zdravotně postižených u nás prosperují jen málokdy, a tak jsme se zhruba před dvěma lety rozhodli, že se o své zkušenosti podělíme se všemi, kdo to budou potřebovat, nebo o to projeví zájem,“ doplnil svého strýce dnešní ředitel a předseda představenstva Petr Herynek.
Středisko bude školit a vysvětlovat modely sociálního podnikání nejen samotným podnikatelům, ale i zaměstnancům podobně zaměřených firem, neziskovkám nebo zájemcům ze státní správy.
„Již dnes máme domluvenou spolupráci s řadou odborníků v oblasti právní, ekonomické, zdravotní nebo sociální,“ dodal ředitel.
Jedním z lektorů, kteří tu budou přednášet, bude i expremiér a bývalý eurokomisař Vladimír Špidla.
„Mám radost, když můžu podpořit středisko, které představuje životaschopný model sociálního podnikání,“ uvedl při slavnostním otevření někdejší ministr práce a sociálních věcí.
Na začátku byla náhoda
Vzdělávací centrum, které bude pomáhat nejen teoreticky, ale i názornými příklady přímo v praxi ve zdejších dílnách, přitom podle ředitele Herynka vzniklo vlastně náhodou. „V březnu 2005 jsme koupili bývalý areál ETY Hlinsko v Záboří, který jsme přestavěli tak, aby odpovídal potřebám zdravotně postižených,“ vzpomíná. Ve spolupráci s úřady práce v Chrudimi a Svitavách potom zaměstnali další desítky lidí a dál se rozvíjeli.
„No a po čase nás napadlo, že bychom mohli využít střechu přízemní budovy, která ležela ladem. A tak jsme na ní vybudovali centrum. Jsme velmi rádi, že ho dnes můžeme otevřít,“ řekl ředitel o školicím středisku v hodnotě dvaceti milionů korun.
Polovinu nákladů pokryly dotace z EU, druhou firma uhradila z vlastních zdrojů.
Nabízejí nejen vzdělávání, ale i vlastní zkušenosti
Mají skutečně co nabídnout? Sami říkají, že o tom svědčí i řada ocenění: Český patron, Firma roku 2008 nebo Podnik budoucnosti. Škarohlídi podobným „certifikátům“ moc nevěří. Tentokrát ale jejich námitky neobstojí.
„Už od začátku se tady snažíme o zajištění kvalitních služeb na profesionální úrovni. Například pro bankovní sektor, vytváření e-shopů pro domácí i zahraniční trh, marketingovou podporu, logistické či IT služby,“ jmenuje některé z činností starší z Herynků Jiří.
Družstvo spolupracuje mimo jiné s Českou poštou, ČSOB, Poštovní spořitelnou nebo Tescomou. Pro tu zajišťuje e-shop v Polsku a bude provozovat čtyřicet obchodů po celém Česku.
Z ročního desetimilionového zisku polovinu pravidelně znovu investuje nebo věnuje na nejrůznější sociální projekty.